Costa Blanca - oblast Alicante

Španělská Costa Blanca, což je turistický název provincie Alicante, je jednou z nejvyhlášenějších místních destinací. řadících se mezi 5 nejčistších oblastí na světě. Díky tomu, že leží v rozsáhlé kotlině obklopené ze všech stran horami, panuje tu bezkonkurenčně nejteplejší podnebí v celém Španělsku, kde je v průměru 320 slunečných dnů v roce a prší jen výjimečně. Nejchladnější měsíce jsou prosinec, leden a únor, kdy se průměrné denní teploty pohybují okolo 20 °C. Nejteplejší jsou červenec a srpen s teplotami okolo 28 až 40 °C. Teplota moře se v létě pohybuje okolo 30 °C, v zimě neklesá pod 14 °C.  První hosté sem proto jezdí v dubnu, už v tu dobu je moře teplé; zhruba od poloviny května se již v moři koupají prakticky všichni a panují zde prakticky letní teploty. Koupat poté dá až do listopadu. Kombinace čistého moře, slaných jezer a hor vytváří ojedinělé klima, které vyhledávají mj. astmatici, alergici a klienti s dýchacími potížemi.

Přímo v srdci Costa Blancy se nachází tradiční španělské městečko Rojales, které se stalo vyhledávaným cílem rekreace jak pro místní, tak i pro cizince. Nedotčená příroda se zde snoubí s moderními službami a kvalitní infrastrukturou. 

Rodiny s dětmi se jistě vyřádí v místním aquaparku rozkládajícím se na 21 000 m2. Zařádit si můžete na tobogánech, skluzavkách, speciálních bazénech s vlnami a na mnoha dalších atrakcích. 

Jen 8 minut cesty z Rojales se nachází přímořské letovisko Guardamar del Segura – menší město s 15 000 obyvateli, které však nabídne všechnu podstatnou infrastrukturu, téměř 15 kilometrů nádherných pláží s nádherným měkkým a zlatavým pískem oceněných modrou vlajkou EU značící nejčistější moře.

Guardamar del Segura (natočený z dronu zde) je známý nejen svými plážemi, ale také parky. Parque Alfonso XIII je unikátní park, rozložený na ploše 800 hektarů, s velkou zelenou plochou eukalyptů, palem a borovic. Tento park byl založen na konci 19. století podle projektu inženýra Francisca Miry, který zachránil město před písečnými dunami, které na něj postupovaly.

Parque Reina Sofía je nádherný park v srdci Guardamaru. V rybnících na jeho území žijí želvy, ryby, kachny, husy a labutě. V parku žijí také pávi a veverky, které lze krmit vlastníma rukama. To vše kromě velkého hřiště dělá park Reina Sofía zajímavým především pro rodiny. Vedle parku je v létě zřízen zábavní park pro nejmenší. V letních nocích se navíc venku konají koncerty a promítání filmů zdarma.

Pokud dáváte přednost aktivněji strávené dovolené, jste v oblasti Alicante na správném místě. Kromě pláží totiž na opačné straně nabízí i rozlehlé horské oblasti, kde se můžete věnovat pěší turistice nebo cykloturistice. Pohoří je protkáno množstvím značených cest nejrůznějších délek a náročností. Populární trek nazývaný Hiking Cathedral (čili volně řečeno Katedrála horalů) najdete u Alicante v oblasti Vall de Laguar. Své jméno dostal, protože vede přes více než 6800 schodů vytesaných do skály starými Mozáraby, křesťany žijícími v tehdy ještě muslimském Španělsku. Nejvyšší hora oblasti Aitana je vysoká 1557 m n. m. U zdejších jezer můžete také pozorovat plameňáky, kterých zde vědci napočítali okolo dvou tisíc.

Velmi populární jsou zdejší slaná jezera a jejich vliv na jedinečné mikroklima v okolí. Najdete v nich vodu zbarvenou do netradiční růžové barvy. Zatímco jezero Laguna Salada de la Mata září učebnicově smaragdovou barvou, jeho o 1,5 kilometru vzdálený soused Laguna Salada de Torrevieja jako by díky své sladce růžové barvě vyprávěl ty nejromantičtější příběhy. Hlavním důvodem netypického vodního zbarvení je jednobuněčná řasa Dunaliella salina. Jedná se o unikátní přírodní krajinu o rozloze cca 3700 hektarů, která je domovem mnoha druhů. Ve skutečnosti zde žijí známí růžoví plameňáci. Jeho peří má tuto krásnou barvu díky karotenoidům přítomným v řasách a korýších, které jedí.

Trpíte-li kožními chorobami, může na vás mít slané černé bahno z oblasti Mar Menor terapeutické účinky. Alespoň to tvrdí místní, kteří nedají na temný kal dopustit. Pokud bahenní masku raději vynecháte, projděte se alespoň po pláži a zhluboka dýchejte. Extrémně slaný mořský vzduch ocení především astmatici a alergici. 

Pokud se rozhodnete poznávat oblast Alicante autem, Vaše cesty budou nejčastěji směřovat do populární Torrevieji, v jejíž blízkosti najdete výše uvedené růžové laguny, dále stojí za vidění Elche, kde se nachází okolo 300.000 datlových palem, populárního přímořského městečka Santa Pola, či hlavní město oblasti Alicante.

Oblast Alicante se specializuje nejen na odpočinek, ale i na zábavu, proto se zde nebudete nikdy nudit. Často se zde konají oblíbené fiesty, o zábavu se starají také četné bary, diskotéky a noční podniky. Ve městě najdete rovněž historické památky a další zajímavá místa. Turistům je zde k dispozici vše, co potřebují ke strávení pohodové dovolené. Nakoupit si mohou v supermarketech, několika menších obchůdcích nebo na pravidelném trhu (každý čtvrtek u Gaurdamaru). Zdejší restaurace lákají k ochutnávce španělských specialit nebo k posezení u skleničky dobrého vína. To vše dělá z této oblasti ideální místo na trávení volného času.