Costa Blanca a městečko Rojales

Španělská Costa Blanca, což je turistický název provincie Alicante, je jednou z nejvyhlášenějších místních destinací. řadících se mezi 5 nejčistších oblastí na světě. Díky tomu, že leží v rozsáhlé kotlině obklopené ze všech stran horami, panuje tu bezkonkurenčně nejteplejší podnebí v celém Španělsku, kde je v průměru 320 slunečných dnů v roce a prší jen výjimečně. Nejchladnější měsíce jsou prosinec, leden a únor, kdy se průměrné denní teploty pohybují okolo 20 °C. Nejteplejší jsou červenec a srpen s teplotami okolo 28 až 40 °C. Teplota moře se v létě pohybuje okolo 30 °C, v zimě neklesá pod 14 °C.  První hosté sem proto jezdí v dubnu, už v tu dobu je moře teplé; zhruba od poloviny května se již v moři koupají prakticky všichni a panují zde prakticky letní teploty. Koupat poté dá až do listopadu. Kombinace čistého moře, slaných jezer a hor vytváří ojedinělé klima, které vyhledávají mj. astmatici, alergici a klienti s dýchacími potížemi.

Přímo v srdci Costa Blancy se nachází tradiční španělské městečko Rojales, které se stalo vyhledávaným cílem rekreace jak pro místní, tak i pro cizince. Nedotčená příroda se zde snoubí s moderními službami a kvalitní infrastrukturou. 

Hlavním lákadlem Rojales jsou blízké krásné a rozlehlé písečné pláže, které obdržely Modrou vlajku EU, což potvrzuje kvalitu vody a služeb na plážích. Vyzkoušet můžete některý z nabízených vodních sportů, jako je třeba windsurfing, paragliding, jízda na vodních lyžích nebo skútrech. Na své si přijdou také milovníci potápění či šnorchlování. Na plážích si můžete užívat relaxace a klidu, za malý poplatek je možné si zapůjčit lehátka a slunečníky. Rodiny s dětmi se jistě vyřádí také v místním aquaparku rozkládajícím se na 21 000 m2. Zařádit si můžete na tobogánech, skluzavkách, speciálních bazénech s vlnami a na mnoha dalších atrakcích. 

Pokud dáváte přednost aktivněji strávené dovolené, jste v Rojales na správném místě. Kromě pláží totiž na opačné straně nabízí i rozlehlé horské oblasti, kde se můžete věnovat pěší turistice nebo cykloturistice. Pohoří je protkáno množstvím značených cest nejrůznějších délek a náročností. Populární trek nazývaný Hiking Cathedral (čili volně řečeno Katedrála horalů) najdete u Alicante v oblasti Vall de Laguar. Své jméno dostal, protože vede přes více než 6800 schodů vytesaných do skály starými Mozáraby, křesťany žijícími v tehdy ještě muslimském Španělsku. Nejvyšší hora oblasti Aitana je vysoká 1557 m n. m. U zdejších jezer můžete také pozorovat plameňáky, kterých zde vědci napočítali okolo dvou tisíc.

Velmi populární jsou zdejší slaná jezera a jejich vliv na jedinečné mikroklima v okolí. Najdete v nich vodu zbarvenou do netradiční růžové barvy. Zatímco jezero Laguna Salada de la Mata září učebnicově smaragdovou barvou, jeho o 1,5 kilometru vzdálený soused Laguna Salada de Torrevieja jako by díky své sladce růžové barvě vyprávěl ty nejromantičtější příběhy. Hlavním důvodem netypického vodního zbarvení je jednobuněčná řasa Dunaliella salina. Trpíte-li kožními chorobami, může na vás mít slané černé bahno kolem jezera terapeutické účinky. Alespoň to tvrdí místní, kteří nedají na temný kal dopustit. Pokud bahenní masku raději vynecháte, projděte se alespoň po pláži a zhluboka dýchejte. Extrémně slaný mořský vzduch ocení především astmatici a alergici.

Rojales se specializuje nejen na odpočinek, ale i na zábavu, proto se zde nebudete nikdy nudit. Často se zde konají oblíbené fiesty, o zábavu se starají také četné bary, diskotéky a noční podniky. Ve městě najdete rovněž historické památky a další zajímavá místa. Turistům je zde k dispozici vše, co potřebují ke strávení pohodové dovolené. Nakoupit si mohou v supermarketu, několika menších obchůdcích nebo na pravidelném trhu (každý čtvrtek). Zdejší restaurace lákají k ochutnávce španělských specialit nebo k posezení u skleničky dobrého vína. To vše dělá z Rojales ideální místo na trávení volného času. 

Jen pět minut cesty z Rojales se na ploše 700 metrů čtverečních rozkládá lázeňské letovisko. Zde si můžete vychutnávat relaxaci v sauně, tureckých lázních, římských horkých pramenech nebo třeba skotské sprše. Z Rojales je zajištěno pravidelné autobusové spojení s okolními městy a letovisky. 

Doprava je umožněna po kvalitně vybudovaných silnicích. Vaše cesta k moři bude nejčastěji směřovat do míst Guardamar del Segura, které je nejblíže a disponuje krásnými širokými plážemi, dále populární Torrevieja s širokým bulvárem a nočním životem, Elche, kde se nachází okolo 300.000 datlových palem a můžete mj. navštívit prvoligový španělský fotbal, nebo také populární přímořské městečko Santa Pola, či hlavní město oblasti Alicante.